Kurs na dobry zawód. Praktyczna preorientacja zawodowa

WP 20160608 001 1024x5758 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Mechanicznych i Logistycznych w Słupsku odbyły się warsztaty nawigacyjno-mechaniczne pn. ?Kurs na dobry zawód. Praktyczna preorientacja zawodowa?.

Warsztaty zorganizowane były przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku i przeznaczone dla nauczycieli pedagogów i doradców zawodowych oraz gimnazjalistów Subregionu Słupskiego. Zajęcia zaprojektował i przeprowadził kmdr ppor. dr Dariusz Kloskowski ? propagator edukacji i gospodarki morskiej w regionie, we współpracy z instruktorem motorowodnym st. bosm. Pawłem Pudło oraz uczniami-marynarzami ze Słupskiego ?Mechanika?.

liniazielona

W spotkaniu uczestniczyli ? jako obserwatorzy ? specjaliści z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Słupsku, odpowiedzialni za kreowanie aktywizacji zawodowej młodzieży szkolnej w naszym mieście.

Celem warsztatów było pokazanie praktycznych zajęć preorientacji zawodowej w szkole ? klasie o konkretnym profilu: tu ? technik mechanik o profilu morskim. W trakcie szkolenia młodzież poznała podstawowy warsztat pracy marynarza pokładowego, który ukierunkowany był na pracy na mapie. Uczestnicy spotkania poznali morskie jednostki miary, właściwości mapy morskiej, nauczyli się określać na niej położenie geograficzne oraz wyznaczać kurs przy pomocy przyrządów nawigacyjnych. We wszystkich zadaniach uczestnikom zajęć pomagali uczniowie klasy morskiej ?Mechanika?.

Druga część warsztatów ukierunkowana była na przedstawienie podstawowych parametrów jednostki pływającej, w tym danych technicznych statku oraz rodzajów silników ze wskazaniem na ich budowę i zasady eksploatacji. Młodzi marynarze oraz gimnazjaliści uczestniczyli czynnie w praktycznym odpalaniu silnika jachtowego oraz analizowali poszczególne fazy przygotowania go do uruchomienia.

Zajęcia zakończyły się ewaluacją dwuetapową, polegającą na ocenie warsztatów ze strony słuchaczy ? uczniów gimnazjum oraz ze strony specjalistów w obszarze aktywizacji zawodowej. Wskazano na potrzebę realizacji podobnych działań edukacyjnych, które w praktyczny sposób dadzą młodym ludziom możliwości wyobrażenia sobie, na czym polega praca marynarza. Zajęcia wykorzystały też sieć powiązań międzyprzedmiotów w zakresie matematyki, fizyki, geografii, które są kluczowe dla pracy na morzu i uświadomiły młodzieży, jak bardzo ważna jest umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin nauki ? nie tylko tej typowo szkolnej.

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

Joomla Social Extensions