KLUB WDA BORSK

Klub WDA BORSK działa dopiero od 4 lat, nad jeziorem Wdzydze w Borsku.

Tradycja żeglarska w tym miejscu jest długa i bogata, a wywodzi się z Klubu o podobnej nazwie (WDA Czarna Woda), który działał w tym miejscu od wielu lat.

Obecna działalność Klubu skierowana jest głównie do dzieci i młodzieży z Gminy Karsin i Czersk, które to gminy były inicjatorami powstania tego Klubu.

Działalność nasza jest możliwa dzięki kilku pasjonatom żeglarstwa, którzy angażują się w to przedsięwzięcie.

Naszym celem głównym jest nauka i propagowanie dobrych praktyk żeglarskich wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Szkoleniem żeglarskim objętych jest corocznie ok. 40-50 dzieci i młodzieży szkolnej. Zajęcia odbywają się całorocznie (także zimą). Organizowane są także obozy żeglarskie oraz regaty.

Żeglarstwo regatowe traktowane jest jako uzupełnienie szkolenia i w chwili obecnej nie jest to naszym priorytetem. Klub współpracuje ściśle z Gminą Czersk i stanowi swoiste uzupełnienie szkolenia, które odbywa się na terenie tej Gminy.

Działalność Klubu wciąż się rozwija. W minionym sezon żeglarski 2017 obfitował w szereg interesujących wydarzeń w których uczestniczyli nasi żeglarze ze szkół z Karsina, Wiela i Czerska. Kolejni uczestnicy zajęć Czerskiego Gimnazjum zdali egzamin na stopień żeglarza jachtowego. Pierwszy raz uczestniczyliśmy w regatach na Zatoce Puckiej (2 załogi) w kl. Puck w regatach o puchar znanego podróżnika – Toniego Halika. Tradycyjnie już zorganizowaliśmy dwa obozy stacjonarne. Zorganizowaliśmy dwie imprezy regatowe (Puchar Wójta Gminy Karsin oraz Puchar OW Largo). Braliśmy także udział w regatach o Puchar Półwyspu Lipa.

Nowością minionego sezonu były samodzielne starty naszych żeglarzy w regatowej rywalizacji kl. Omega. Cieszą także sukcesy, jakie były udziałem tych załóg (2. miejsce – Puchar Largo, 1. miejsce Puchar Półwyspu Lipa).

Odbyły się także Mistrzostwa Klubu w kl. Optymist. Podczas uroczystości z zakończenia sezonu zwycięzcy tych regat zostali nagrodzeni pucharami oraz nagrodami rzeczowymi. Końcowym akcentem tego spotkania był wspólny grill.

Obecnie pierwsi uczestnicy szkolenia przystępują i skutecznie zdają egzaminy na stopień żeglarza jachtowego. Działalność naszą obrazują załączone zdjęcia.

Czesław Sikora

trener Klubu Żeglarskiego „WDA” Borsk

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

Joomla Social Extensions